Xiaomi Cihazlarda TWRP Nasıl Yüklenir?

Android akıllı telefonlarda, işletim sisteminde bir sorun yaşadığınız zaman, bu sorunu çözebilmek adına çeşitli yöntemlere başvurabiliyorsunuz. Eğer telefonunuz açılmıyorsa ve sistemle ilgili olarak sorununuzu gideremiyorsanız, dışarıdan işletim sistemine müdahale etmenizi sağlayan kurtarma modu adı verilen bir mod bulunuyor. Standart Android sisteminden ayrı bir konsol olan bu bölüm, Android işletim sistemine dışarıdan müdahale edilmesini sağlıyor.

Genelde fabrika ayarlarına dönme, sıfırlama gibi basit işlemler yapabiliyorsunuz. Fakat kurtarma modu standart stok olarak sunuluyor. Tıpkı Android arayüzlerinde olduğu gibi kurtarma modlarında da farklı alternatifler var. En çok kullanılan ise TWRP Recovery. ROM yüklenmesine, kurtarma modunda farklı özelleştirmelere ulaşılmasına izin verilen TWRP’nin farklı telefonlara göre farklı kurulumları bulunuyor. Peki, Xiaomi cihazlarda TWRP Recovery kurulumu nasıl yapılır?

Xiaomi Cihazlarda TWRP

Xiaomi Cihazlarda TWRP Recovery Kurulum Aşamaları

İşleme başlamadan önce bir konuda bilgi verelim. Xiaomi akıllı telefonlarında bu işlemi yapmak için telefonunuzun bootloader kilidini açmış olmanız gerekiyor. Unlock olarak bilinen bu işlemi yapmamanız durumunda, cihazınızın sistemine ilişkin değişiklikler yapmanız mümkün olmaz. Bu konuda bilgi sahibi değilseniz, daha önce paylaştığımız yazımızda Xiaomi cihazlarda Unlock yapımını anlatmıştık. Buradan içeriğimize ulaşıp, detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Xiaomi Cihazlarda TWRP

 • Bunun dışında bir diğer gereksinim ise ADB Shell uygulamasını yüklemek olacak. Buradan ADB Shell için XDA sayfasına gidip download bağlantısını kullanıp, uygulamayı indirebilirsiniz. Ardından uygulamayı bilgisayarınıza kurun. Şimdi geçelim işlem aşamalarına.
 • Önce Xiaomi akıllı telefonunuza uygun olan TWRP sürümüne sahip olmanız gerekiyor. Bu sürümü indirmek için doğrudan TWRP Xiaomi sayfasını ziyaret edeceğiz. Buradan adrese ulaşabilirsiniz.
 • Desteklenen akıllı telefonların bir listesi karşınıza çıkacaktır. Kendi akıllı telefon modelinizi bulup, TWRP’yi indirin.
 • Şimdi ise indirdiğimiz dosya ile işlemlerimiz olacak. Burada indirdiğiniz imaj dosyasını bulmanız gerekecek. “twrp.img” dosyasını seçip “C://android-platforms” dizinine atın. Eğer bu dosya dizinini bulamıyorsanız, ADB farklı yolla kurulmuşta olabilir. Bu durumda “C://adbb” yolunu arayın.
 • Şimdi ise CMD komut sistemini açın. Bunun için öncelikle “Windows Tuşu + R” tuşuna basın ve sonrasında “cmd” yazarak komut sistemini açın.
 • ADB yoluna ulaşmak için:
  • cd ..
  • cd ..
  • cd android-platforms
 • Komutlarını kullanın. Eğer sizin dosyanız C://adbb şeklinde ise son satırı “cd adbb” şeklinde yazmanız gerekiyor. (tırnaklar olmadan)
 • Şimdi telefonun “Ses kısma tuşuna + güç tuşuna basın” bu şekilde telefonunuzu fastboot moduna geçireceksiniz.
 • Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp sonrasında imaj dosyasının yüklenmesini sağlamak gerekiyor. Bunun için de aşağıdaki kodları kullanmanız gerekiyor.
  • fastboot flash recovery twrp.img
 • Sonrasında telefonu yeniden başlatmak için aşağıda yer alan kodu girmeniz gerekecek.
  • fastboot reboot

Xiaomi cihazlarda TWRP Recovery kurulumu bu şekilde tamamlanmış olacak. Telefonunuzu ses açma ve güç tuşu ile yeniden başlattığınız zaman TWRP Recovery ekranı karşınıza gelecek. Burada dikkat etmeniz gereken kısım “fastboot flash recovery twrp.img” kısmı. İndirdiğini TWRP imajının adı farklı olabilir. Eğer dosya adı farklı ise dosya adını “twrp.img” şeklinde düzenleyin. Dosya adı aynı olmadığı sürede CMD ekranında yükleme yapılmayacaktır.

İşlem aşamaları hakkında sormak istediklerinizi ya da yaşadığınız sorunları yorum bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın