Xiaomi Cihazlarda Bootloader Kilidi Nasıl Açılır?

Birçok akıllı telefon modelinde, telefonların sistem çekirdeğini korumak ve saldırılardan kurtarmak adına bootloader kilidi adı verilen bir kilit kullanılıyor. Bu şekilde sistem çekirdeğine erişim kilitlenmiş olur. Akıllı telefonlarında bootloader kilidi kullanan markalardan birisi de Xiaomi. Fakat bazı durumlarda bootloader kilidinin açılması gerekiyor. Kimi zaman ROM yüklemek kimi zaman da bozulan IMEI için düzenleme yapmak adına, Unlock işlemi yaparak kilidi açabilirsiniz. Peki, Xiaomi cihazlarda Unlock nasıl yapılır? Bootloader kilidi nasıl açılır? Aşamalara bakalım.

Xiaomi Cihazlarda Unlock Aşamaları

İşleme geçmeden önce Xiaomi tarafından Unlock işlemi için oluşturulmuş olan sayfaları kullanacağımızı belirterek başlayalım.

Xiaomi cihazlarda Unlock

 • İlk yapacağınız işlem Xiaomi Unlock sayfasına gitmek olacaktır. Buradaki bağlantıyı kullanarak Unlock sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • Sayfaya girdikten sonra karşınıza mavi bir panel gelecek. Bu panel üzerinden de “Unlock Now” sekmesine tıklamanız ve işlemleri başlatmanız gerekiyor.

Xiaomi cihazlarda Unlock

 • Şimdi akıllı telefonunuzda kullandığınız Mİ hesabıyla beraber giriş yapmanız gerekecek. Akıllı telefonunuzda bir Mİ hesabı ekli değilse, ilk olarak Mi hesabınızı açmanız lazım.

  Xiaomi cihazlarda Unlock

 • Hesabınıza giriş yapmanızın ardından bilgi ekranı karşınıza çıkacak. Bu ekran biraz önemli olan bir nokta. Burada sizden bazı bilgileri doldurmanız istenecek. Yapmanız gereken burada yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmak olacaktır.

 • En alt kısımda ise bir açıklama bölümü olduğunu göreceksiniz. Burada sizden açıklama yapılması isteniyor. Xiaomi Unlock işlemini neden yapmak istediğiniz konusunda mantıklı bir açıklama belirtmeniz gerekecek. Burada mantıklı açıklama sunulmayan kullanıcılar, sorunla karşılaşabilir.

Xiaomi cihazlarda Unlock

 • Bilgileri girip onaylamanız gerekiyor. Bilgileri doğru bir şekilde girip, ardından onaylamanızla beraber cep telefonu numaranıza bir kısa mesaj gönderiliyor. Yine bu kısa mesajın size ulaşması da oldukça önemli. Çünkü mesaj içerisinde doğrulama kodu yer alıyor. Doğrulama kodunun size ulaşmaması durumunda da yine işlemi gerçekleştiremezsiniz. Haliyle bilgileri doğru bir şekilde vermeniz gerektiğini bir kez daha hatırlatalım.

 • Şimdi telefonunuza gelen doğrulama kodunu, bilgilerinizi yazıp onayladıktan sonra karşınıza gelen doğrulama kodu alanına girin. Yeşil butonu kullanarak onaylama işlemini gerçekleştirin.

Xiaomi cihazlarda Unlock

 • Aşamalar tamamlanmış olacak. Fakat işlem bitmiyor. Bu kez karşınıza Mi Flash Unlock uygulaması gelecek.
 • Xiaomi cihazlarda Unlock yapmak için bu uygulamayı indirmiş olmanız lazım. Yeşil butonu kullanarak uygulamayı indirin.

 • Uygulamayı indirip kurmanızın hemen sonrasında uygulamayı açmanız lazım. Uygulamayı açtığınız zamanda cihazınızın bilgisayara bağlanması istenecektir. Hemen bilgisayara bağlantı yapmayın.

Xiaomi cihazlarda Unlock

 • Cihazınız üzerinde “ses kısma ve güç tuşuna” basılı tutun. Bu şekilde cihazınızı Fastboot moduna geçirin.

 • Şimdi bu modda telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Bağlantı doğru bir şekilde gerçekleşecek olursa, 72 saatlik bir süre beklemeniz gerekecek.

 • 72 saatin geçmesini bekleyin ve telefonunuzu tekrar bilgisayarınıza bağlayın. Unlock tuşu çıktığı zaman tuşa basın ve bootloader kilidinin kaldırılmasını bekleyin.

İşlem bu kadar ile sınırlı olacak. Xiaomi cihazlarda Unlock yapıp bootloader kilidini açmak için kullanacağınız yöntem ve adımlar bunlar.

Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta daha var. Kilidi açmanız, cihazınızın garantisinin devre dışı kalmasına neden olacaktır. Eğer cihazınız garantili ise bunu göz önüne almanız gerekiyor. Ayrıca bundan sonra yapacağınız ROM ve benzeri işlemler için Xiaomi herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor.

Son olarak bölge sınırlamasından da söz edelim. Eğer tüm bu aşamalar sırasında hata mesajı alırsanız, en önemlisi telefon doğrulaması kısmında herhangi bir doğrulama kodu alamıyorsanız, bölge sınırlamasına takılmış olabilirsiniz. Bunun için işlemleri VPN üzerinden yaparak farklı bir bölgeden bağlanıyormuş gibi işlem yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın