Magisk Nedir? Nasıl Kullanılır? Android Cihaza Root Atma

Magisk, XDA geliştiricisi topjohnwu tarafından , android sisteminde root erişimi sağlamaya odaklanmış bir projedir. Önyükleme görüntüsü dosyasını değiştirerek ve / data ve / cache bölümüne içerik yazarak yapar. Bunun esas olarak yaptığı şey / sistem bölümünün bir ‘maskesini’ oluşturmaktır. Böylece, tüm modüller ve kök erişimi bu maskede verilmektedir ve orijinal / sistem bölümü el değmeden bırakılmıştır. Ayrıca, Magisk’i bir SuperSU ve Xposed Framework karışımı olarak düşünün .

 

Magisk’in Bazı Özellikleri

Magisk, cihazınızı bir değişiklik dünyasına açar. Root erişimi, kurabileceğiniz birçok modülden sadece biridir. “Modül”, kolay özelleştirme  yapabilmenizi sağlayan kurulabilir bir değişikliktir. Xposed’i duyduysanız, modül de Xposed’e benzer bir kavramdır. Bu modüller reklam engelleyicileri, emoji değiştirmeleri, CameraAPI2 etkinleştirici ve çok daha fazlasını içerir. Android cihazınızın işlevselliğini artırabilecek kullanışlı modlardır. Çok sayıda kullanışlı modülü Forum XDA’da ve Magisk Manager uygulamasında bulabilirsiniz.

Magisk’in bu kadar büyümesinde bir diğer etken ise sürekli olarak güncellenmesi ve yeni çıkan Android versiyonları ve SafetyNet sistemlerini geçebilmesidir.

Magisk Nasıl Kurulur?

Şimdi gelelim en çok sorulan bölüme. Magisk nasıl kurulur, veya cihaza nasıl root atılır? Öncelikle Magisk’i cihazımıza kurmamız için belirli şeylere ihtiyacımız var.

Gereklilikler

  • Cihazımızda TWRP veya benzeri bir custom recovery yüklü olmalıdır. Sitemizde çeşitli cihazlar için nasıl TWRP kurabileceğinizi gösterdik. Eğer cihazınızın rehberi orada yoksa eklenmesini bekleyebilir veya internetteki diğer rehberlerden yardım alabilirsiniz.
  • Magisk: Github
  • Magisk Manager: Eğer telefonunuzu açtığınızda telefonunuzda Magisk Manager uygulaması yüklü değilse ek olarak yüklemeniz gerekebilir. Onları da bu linkten indirebilirsiniz. Github 

Adımlar

  1. İndirdiğimiz Magisk dosyasını cihazımızın hafızasına kopyalıyoruz.
  2. Telefonumuzu kapatıyoruz, ses açma ve güç tuşlarına basılı tutuyoruz. Logo geldiğinde elimizi güç tuşundan çekiyoruz, TWRP logosu geldiğinde ses açma tuşundan da çekiyoruz ve TWRP açılmış oluyor.
  3. Install kısmına girip indirdiğimiz Magisk.zip dosyasına tıklayıp aşağıdaki çubuğu kaydırıyoruz. İşlem tamamlanınca “Reboot system” butonuna basarak telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

Magisk Nasıl Kaldırılır?

Gereklilikler

Adımlar

  1. İndirdiğimiz Magisk Uninstaller dosyasını cihazımızın hafızasına kopyalıyoruz.
  2. Telefonumuzu kapatıyoruz, ses açma ve güç tuşlarına basılı tutuyoruz. Logo geldiğinde elimizi güç tuşundan çekiyoruz, TWRP logosu geldiğinde ses açma tuşundan da çekiyoruz ve TWRP açılmış oluyor.
  3. Install kısmına girip indirdiğimiz Magisk-uninstaller.zip dosyasına tıklayıp aşağıdaki çubuğu kaydırıyoruz. İşlem tamamlanınca “Reboot system” butonuna basarak telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın