ADB ve Fastboot Nedir? Nasıl Kullanılır?

Android cihazınızı rootlamak istiyorsanız, özel bir ROM ya da başka birçok ileri seviye tekniklerden önce Windows’ta ADB ve Fastboot’u nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz gerekir. İşte Android deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın yanı sıra en yaygın hataların bir listesi.

ADB Nedir ?

ADB (Android Debug Bridge), her biri diğeriyle iletişim kuran bir istemci ve sunucu bölümünden oluşur. Laymen açısından, akıllı telefonunuz ve PC arasında bir iletişim aracıdır. Windows’ta komut istemi üzerinden erişilir ve bir PC’den Android’e komut göndermek için kullanılır. Başka bir deyişle, ADB root için, yeni ROM’ların flashlanması için veya sadece akıllı telefonlarda sorun giderme konusunda Android topluluğuna çok yardımcı oluyor.

Fastboot Nedir ?

Fastboot, akıllı telefon önyükleyici modundayken Android dosya sistemini bir bilgisayardan değiştirmek için kullanılan bir tanı aracıdır. Komutlar temeldir ve örneğin bir önyükleme görüntüsünü veya önyükleyiciyi ‘flaş’ (yükleme) içerir.

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

Sürücüler Nedir ?

Sürücü, işletim sisteminin – Windows – bir cihazı tanımasını ve etkileşimde bulunmasını veya kullanmasını sağlayan küçük bir programdır. Her aygıtın kendi sürücüsü, sabit diski, faresi vb. Vardır. Akıllı telefonlarımız için, arayüz aynı olmadığı için sistemin kendisi de bir sürücü, ADB modu ve fastboot modu kullanır. Özetlemek gerekirse, Windows, akıllı telefon için, hızlı önyükleme ve ADB için bir sürücüye ihtiyaç duyuyor. Tüm akıllı telefonlar için yaygındır.

Windows’da ADB Sürücülerinin Yüklenmesi ;

Windows 10 sistemiyle yaptığımız testte, herhangi bir ek sürücü kurmamız gerekmedi ve herhangi bir Android akıllı telefonla ADB arayüzüne hemen erişebildik. Windows 7 ve önceki işletim sistemi sürümlerinde, akıllı telefonunuzu ve bilgisayarınızı ADB ile bağlamak biraz daha karmaşıktı. Windows 7’de, ADB arayüzü nadiren tanınacaktır. Uygun ADB sürücüsü eksikse, akıllı telefonunuz ve PC’niz iletişim kuramaz. Neyse ki, ADB Sürücü Yükleyici soruna evrensel bir çözüm sunar. Bu siteye giriş yapın ve ADB Driver Installer (9:22 MB) üzerine tıklayın. Zip dosyasını açın ve içerdiği .exe dosyasını başlatın. Kullanıcı erişim kontrolleriyle ilgili uyarı göründüğünde onaylayın.

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

USB Hata Ayıklamayı Açmak

Ayarlar’a gidin, ardından Telefon hakkında üzerine dokunun ve derleme numarası veya Miui Sürümüne hızlı bir şekilde art arda yedi kez basın. Ana Ayarlar menüsüne geri döndüğünüzde, ek ayarlar kısmında Geliştirici seçenekleri için bir seçenek göreceksiniz. Burada, USB hata ayıklamasını etkinleştirin.

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

Şimdi ADB Sürücü Yükleyicide Yenile’ye tekrar tıklayın, cihazınız görünmelidir. Hala çalışmıyorsa, USB bağlantı modunu değiştirmeniz gerekir. Birçok akıllı telefon USB kablosunu yalnızca varsayılan olarak şarj etmek için kullanacak şekilde ayarlanmıştır. Bu kasıtlıdır, bu nedenle dosyalarınız bağlı bilgisayarın kullanıcısı tarafından görülmez. Bildirimi, bilgisayarınıza bağlıyken akıllı telefonun ekranının üst kısmından aşağı çekin. Buradan, USB bağlantı türüne basın. Ardından MTP veya PTP’yi seçin. (Her iki seçenekle de başarı bulduk).

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

Şimdi Yenile’ye tıkladığınızda, cihazınızı ADB Sürücü Yükleyicileri listesinde görmelisiniz. Cihazınızı görüntüleyen çizgiyi tıklayın ve ardından Yükle’yi tıklayın. Bu, akıllı telefonunuz için uygun ADB sürücülerini yüklemelidir. Sorun yaşarsanız, Aygıt Yöneticisi’ni açmanız, akıllı telefonunuzdaki mevcut girişleri silmeniz ve yüklemeyi tekrarlamanız gerekir.

Windows’da ADB Araçlarını Yüklemek

Şimdi ADB sürücülerinden yararlanmak istiyoruz. Her şeyin olabildiğince yakın olduğundan emin olmak için, önce bu web sitesine gidin ve android sdk_ [release number] -windows.zip dosyasını sayfanın altından indirin.

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

Arşivi rardan çıkarın ve SDK Manager.exe dosyasını açın. Sağ pencere (yukarıya bakın) açılana kadar on saniye bekleyin. Bir uygulama programlamak istemediğimizden, birçok onay işaretini kaldırabiliriz. Aslında, yalnızca Android SDK Platform Araçları’nın işaretli bırakılması gerekir. Not: ADB Araçları herhangi bir noktada yanlış çalışmaya başlarsa bu prosedürü tekrarlayın.

Ardından, daha önce ayıklanan klasörde yeni platform-araçları klasörünü açın. Shift karakter tuşuna basılı tutun ve bu klasörün beyaz alanında herhangi bir yere sağ tıklayın ve Burada bir komut penceresi aç seçeneğine tıklayın. Akıllı telefonunuz USB üzerinden bilgisayarınıza bağlıyken, komut penceresine ” adb devices ” yazın. Akıllı telefonunuzda bir uyarı mesajı göreceksiniz.

Fastboot ve ADB Nedir? Nasıl kullanılır ?

Cihazınızda USB hata ayıklamayı etkinleştirdikten ve bilgisayardan izin verdikten sonra (yukarıda resimde), cihazınızın komut penceresinde cihaz listesinde görünmesi gerekir.

MAC veya Linux’da ADB Yüklemek

Unix tabanlı Mac OS ve Linux sistemleri işleri kolaylaştırıyor. İlk olarak, sürücülerin sıkıntılarını ortadan kaldırırlar. İkincisi, basit paket yönetim sistemleri sayesinde ADB araçları kendilerini güncel tutuyor. Mac kullanıcıları Homebrew paket yöneticisini yükler ve daha sonra android platform araçlarını kullanarak çalıştırın. Linux kullanıcıları android-platform-araçları için paket sistemine bakmalı ve kurmalıdır. Daha sonra, ADB araçları genel olarak tanımlanmalıdır, böylece aşağıdaki ADB komutlarını komut satırında kullanabilirsiniz.

ADB KOMUTLARI

adb backup -f FullBackup.ab -apk -all: Buradaki fikir, uygulama verilerinizin tam bir yedeğini almanızdır. Uygulamada, sonuçlar güvenilir değildir. Tüm uygulamalar bir ADB yedeklemesine izin vermez, bu nedenle alternatif bir yöntem bulmanız gerekebilir.

adb devices: Bu komutla, ADB destekli bilgisayar cihazına bağlı tüm cihazlara genel bir bakış alacaksınız. Burada cihaz tanımlayıcısını ve durumunu görebilirsiniz. Yetkisiz kelimesi görünürse, bilgisayarınızın akıllı telefonunuzla iletişim kurmasına izin vermeniz gerektiği anlamına gelir.

adb reboot: Akıllı telefonunuzu yeniden başlatır.

adb reboot recovery: Cihazınızı recovery modda yeniden başlatır.

adb reboot bootloader: Bootloader yeniden başlıyor. Bu moda girdikten sonra, fastboot komutu ile cihazla iletişim kurabilirsiniz.

adb push [directory on the computer / dateiname.endung] [Directory in the smartphone]: Bu komut, bir dosyayı bilgisayarınızdaki belirtilen klasörden akıllı telefonunuzdaki belirtilen klasöre taşır.

adb pull [Directory in the smartphone / dateiname.endung] [directory on the computer]: Bu komutu çalıştırırsanız, akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden PC’nize bir dosya kaydeder.

Bilgisayar dizini belirtilmeden, dosya ADB çalıştırılabilir veya / home dizininin yoluna inecektir.
adb shell screencap -p /sdcard/screenshot.png
adb pull /sdcard/screenshot.png
adb shell rm /sdcard/screenshot.png: Ekran görüntüsünü almak için bilgisayarınıza kaydedin.
adb help: Tüm ADB komutlarına genel bakış, sözdizimi ve yardım.

ADB’de Uygulamaları Flashlamak ve güncellemek

adb sideload update.zip: Bu komut, resmi cihaz güncellemeleri gibi dosyaları akıllı telefonunuza yüklemek için kullanılır. Ancak, Özel ROM’lar gibi daha karmaşık kurulumlar fastboot arabirimi aracılığıyla yapılır.
adb install [android app].apk: Bu akıllı telefonunuza / tabletinize bir Android uygulaması (APK) yüklemek için kullanılabilir.

ADB hataları: Yaygın hata mesajları ve çözümleri

Command Not Found: Bir hata yaptınız veya komut ADB sürümünüzde henüz kullanılamıyor. Komutu adb yardımı ile kontrol edin veya daha yeni bir ADB sürümüne güncelleyin.

No Device: USB kablonuz düzgün bağlanmadı, telefonunuzdaki ADB arayüzü çalışmıyor veya bilgisayarınız akıllı telefonunuzu tanımıyor. Farklı bir USB bağlantı noktası, başka bir kablo kullanmayı deneyin, USB hata ayıklamayı etkinleştirin, sürücüleri, bilgisayarı kontrol edin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Server is out of date: Bilgisayarınızdaki ADB Araçları ve akıllı telefonunuzdaki Android sürümü uyumlu olmalıdır. Olmazlarsa, bu hata oluşur. ADB Araçları sürümünüzü güncelleyin.

Waiting for device: Bu hata büyük ölçüde No Device hatası ile aynıdır. Bilgisayarınız akıllı telefonunuzu tanımıyor. Çözümler için yukarıya bakın.

Sonuç

Artık akıllı telefonunuzu değiştirmek için kullanabileceğiniz tüm yolların farkındasınız. Güncelleme, rootlama ya da farklı ürün yazılımı yüklemesinin yapılıp yapılmadığı, artık akıllı telefonunuz üzerinde tam kontrol sahibi olup olmadığınızdan emin olun.

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın